اسلاید شو

تعزیه حبیب آباد برخوار

تعزیه حبیب آباد برخوار

اطلاع رسانی تعزیه خوانی حبیب آباد برخوار

معرفی اجمالی پیشکسوت تعزیه مرتضی منصوری
پیشکسوت تعزیه مرتضی منصوری حبیب آبادی
 
 
وی فرزند مرحوم استاد عباس می باشد. مرتضی منصوری در سال 1324 در حبیب آباد متولد شد. او تعزیه خوانی را در سن 8 سالگی و از سال 1332 آغاز نموده است. آقای منصوری که از سال 1335 شمسی تا کنون در حسینیه حضرت امام حسین (ع) و حضرت اباالفضل (ع) معروف به حسینیه محله بالا به ایفای نقش پرداخته است.
 
ایشان بیشترین تآثیر در این هنر اسلامی را از تعزیه خوانان قدیمی همچون پدر بزرگش مرحوم علی اکبر محوری (علی اکبر ابن سعد)، غلامرضا محوری (غلامرضا جواد)، محمد علی محوری (محمد علی شمر) داییش، پذیرفته است.
 
آقای منصوری از ابتدای ورود به این عرصه تا کنون در نقش های مختلفی اعم از اولیاء خوان و اشقیاء خوان از جمله : سکینه ، دوطفلان مسلم، دوطقلان زینب، حضرت قاسم، حضرت علی اکبر، حضرت عباس، حضرت امام حسین (ع) ، حر ، شمر ، امام حسن (ع) و... به ایفای نقش پرداخته است. 
 
ایشان در توصیه به جوانان که به تازگی قدم در این عرصه می پردازنند نکاتی همچون داشتن خلوص نیت، داشتن ارادت به ائمه معصومین (ع) ،عشق و علاقه خدمت در دستگاه امام حسین ع و نداشتن تکبر و ریا را مورد تأکید قرار می دهند.
 
ایشان  بعد ازمرشد غلامرضا جواد به عنوان سرپرست هیئت تعزیه معرفی و حکم سرپرستی گرفت . و هم اکنون سرپرست گروه تعزیه خوانی حسینیه امام حسین(ع) و ابالفضل(ع)(محله بالا) میباشند.
 

 
تعزیه حبیب آباد ׀ تاریخ: جمعه 15 تير 1396برچسب:,

معرفی اجمالی پیشکسوت تعزیه مرحوم مصطفی منصوری
مرحوم مصطفی منصوری حبیب آبادی
 
 
 
وی هنر اصیل تعزیه خوانی را از دوران نوجوانی آغاز نمود. فقط ده سال داشت که دوران یادگیری تعزیه را در نقش های موافق خوان در حضور دو تن از پیشکسوتان تعزیه حبیب آباد به نام استاد مرشد غلامرضا مهوری و حاج نایب خیری در حسینیه محله پایین آغاز نمود.
 
 
آن مرحوم به علت علاقه خود به این هنر اسلامی و نیز علاقه مردم این شهر به هنر تعزیه خوانی پس از گذشت چند سال به همراه تعدادی از تعزیه خوانان دیگر این شهر اقدام به تشکیل گروه تعزیه خوانی جدید نمودند که پس از مدتی با همت مردم و متولیان امر حسینیه حضرت امام حسین و حضرت ابالفضل(ع) معروف به محله بالا تاسیس شد که تا امروز عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در آن برپاست.
 
آن مرحوم بیشتر در نقش های موافق بالاخص شبیه امام حسین (ع) به ایفای نقش می پرداخت.
و در ایام دهه اول محرم و روز عاشورا جمعیت زیادی از مشتاقان  امام حسین علیه السلام و عزاداری روز عاشورا برای دیدن تعزیه به آن حسینیه رهسپار می شدند.
او به علت بیماری دیابت در اواخر عمر قادر به ادامه تعزیه نبود و در سال 1382 شمسی دار فانی را وداع گفت.  
 
                                                                                                        روحش شاد و یادش گرامی
 

تعزیه حبیب آباد ׀ تاریخ: جمعه 12 خرداد 1396برچسب:,

صفحه قبل 1 صفحه بعد

تعزیه حبیب اباد